Založ si blog

Robert Fico kontra stredopravá „alternatíva“

Keď v roku 2015 vrcholila tzv. migračná kríza, štáty V4, do vtedy nie veľmi jednotné, sa spojili proti centrálnemu nariadeniu z Brusela, podľa ktorého mali tieto krajiny prijať migrantov, na základe povinných kvôt. Najhlasnejšími odporcami boli proti týmto opatreniam boli samozrejme Poliaci a Maďari, avšak aj Slovenský postoj bol pomerne jednoznačný a stabilný.Vtedy bol predseda vlády Robert Fico. Poďme si však teraz dať spoločne otázku, ako by sa Slovensko zachovalo pod vedením iného štátnika, na ktorého plecia by toto rozhodnutie padlo.

Predstavme si vo funkcii premiéra napr. Kisku, Trubana, Kollára, Danka alebo Harabina. Je to možno hypotetická otázka a zamýšlať sa nad ich politikou by mohlo veľa Slovákov za považovať bezpredmetné. Avšak, kto by povedal, že v roku 2015 vznikne niečo, ako migračná kríza? Asi málo kto. Reálna politika a každodenný život prinášajú aj udalosti s ktorými sa dopredu počítať nedá. Preto si myslím, že nie je úplne zbytočné zamyslieť sa nad reakciami vyššie spomínaných pánov.

Liberálny tábor, do ktorého by sme mohli jednoznačne zaradiť Kisku a Trubana, by v otázke prijatia migrantov pravdepodobne akceptoval všetky požiadavky zo strany Európskej únie, vrátane povinných kvôt. Sami „politici“ sa verejne vyjadrili, že Slovensko by v rámci „solidarity“ malo prijať niekoľko tisíc migrantov. Vraj by sme to ani nepocítili. Bez akýchkoľvek námietok by prijali názory a vôlu niekoho iného, niekoho, kto by im to prosto nadiktoval. A rozhodne by to nebola jednorázová záležitosť. Dôsledky takejto politiky nechám na uváženie každého čitateľa, ale veľa dobrého by to bežným Slovákom asi neprinieslo.

Konzervatívny tábor, do ktorého by sme zaradili Danka a Harabina, by v otázke prijatia migrantov postupoval pravdepodobne tak, že by povinné kvôty odmietol. Rovnako by som predpokladal, že vyjadrenia smerom k slovenskému publiku by boli silno protieurópske a protisystémové. Svoj postoj by však asi nezmenili ani pod tlakom zo strany EU. Otázka ale je, či by mali dostatok politických skúseností a schopností na to, aby tieto názory dokázali demonštrovať dostatočne dôrazne a zrozumiteľne pomenovať „naše“ výhrady.

Vymedziť Borisa Kollára nie je celkom jednoduché, pretože v „hodnotových otázkach“ sa raz prikláňa na jednu, inokedy na druhú stranu. Pravdepodobne nikto z nás si ho nevie predstaviť na poste premiéra, preto nebudem polemizovať nad tým, ako by vyzerala jeho politika. Sám seba považuje za alternatívu, ale to je skôr nereálne. Odporučil by som mu venovať sa iným záujmom, napr. svojej člensky bohato zastúpenej rodine.

Na záver by som chcel zhrnúť najdôležitejšie myšlienky. Smer-SD a jeho predseda Robert Fico urobil niekoľko chýb, kvôli ktorým musel odstúpiť. Je však isté, že počas svojej vlády musel urobiť aj niekoľko rozhodnutí, ktoré svojou váhou a dôležitosťou ovplyvnili a budú ovplyvňovať Slovensko na dlhú dobu dopredu. Jedným z takýchto rozhodnutí bol aj principiálny postoj v otázke prijatia migrantov. Nech si liberáli hovoria, čo chcú, Fico sa rozhodol správne, a za to, že mal názor a vedel si za ním stáť aj proti silným štátom EU, mu Slováci ešte jedného dňa poďakujú.

 

 

 

 

 

Pellegrini a jeho titul najzbytočnejšieho predsedu vlády

04.02.2020

V marci 2018 bol Robert Fico vo funkcii premiéra nahradený Petrom Pellegrinim. Málokto asi očakával, že vláda vedená Pellegrinim vydrží vládnuť do konca funkčného obdobia, ktoré malo skončiť v roku 2020. Protesty, ktoré prinútili Fica odstúpiť ustali, a Béla Bugár vyzeral byť spokojný so svojím rozhodnutím podporiť novú vládu. Pellegrini sa okolo seba snažil [...]

Úbohý Andrej Danko, ktorému zostal už len Robert Fico

29.01.2020

Liberálne média 28.1.2020 zverejnili súkromný telefonát medzi predsedom parlamentu Andrejom Dankom a ženou, ktorá je dnes obžalovaná z vraždy novinára a jeho priateľky. Počas rozhovoru, ktorý bol zverejnený, si s ňou mal Andrej Danko v roku 2013 dohadovať stretnutie. Či k stretnutiu nakoniec došlo, nie je známe. Podstatné je však to, že boli hrubo porušené práva na [...]

Pracujúci človek a sociálna spravodlivosť ohrozená neoliberámi!

27.01.2020

Myšlienky neoliberalizmu vo svojej zjednodušenej forme hovoria o tom, že štát funguje vždy zle, trh alebo súkromný sektor funguje vždy dobre, a vrcholom spoločenského vývoja je neobmedzená sloboda jednotlivca. Zástancovia a propagátori týchto myšlienok na Slovensku sú predsedovia pravicových strán Kiska, Truban a Sulík. Slováci by pri pojme neobmedzená sloboda [...]

Moment dopadu balistickej rakety na iracké mesto Erbil

Úder na Sýriu. Izrael zasiahol budovu bezpečnostných síl v Damasku

02.05.2024 23:01, aktualizované: 23:25

Sýrske štátne médiá o údere bezprostredne neinformovali.

ucla

USA: Na univerzite UCLA zadržali najmenej 200 propalestínskych demonštrantov

02.05.2024 22:22

Polícia zlikvidovala barikády a začala vypratávať tábor demonštrantov.

trump

Ďalší útok na Kapitol? Výsledky volieb uznám, len ak budú čestné, uviedol Trump

02.05.2024 21:52

Podobné slová použil aj v rokoch 2016 a 2020.

Miloš Vučevič

Smer Moskva. Srbský parlament potvrdil novú vládu, na niektorých ministrov sú uvalené sankcie

02.05.2024 21:19

Vučevičovu vládu po búrlivej dvojdňovej rozprave podporilo 152 z 250 poslancov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 23688x
Priemerná čítanosť článkov: 4738x

Autor blogu

Kategórie