Založ si blog

Robert Fico kontra stredopravá „alternatíva“

Keď v roku 2015 vrcholila tzv. migračná kríza, štáty V4, do vtedy nie veľmi jednotné, sa spojili proti centrálnemu nariadeniu z Brusela, podľa ktorého mali tieto krajiny prijať migrantov, na základe povinných kvôt. Najhlasnejšími odporcami boli proti týmto opatreniam boli samozrejme Poliaci a Maďari, avšak aj Slovenský postoj bol pomerne jednoznačný a stabilný.Vtedy bol predseda vlády Robert Fico. Poďme si však teraz dať spoločne otázku, ako by sa Slovensko zachovalo pod vedením iného štátnika, na ktorého plecia by toto rozhodnutie padlo.

Predstavme si vo funkcii premiéra napr. Kisku, Trubana, Kollára, Danka alebo Harabina. Je to možno hypotetická otázka a zamýšlať sa nad ich politikou by mohlo veľa Slovákov za považovať bezpredmetné. Avšak, kto by povedal, že v roku 2015 vznikne niečo, ako migračná kríza? Asi málo kto. Reálna politika a každodenný život prinášajú aj udalosti s ktorými sa dopredu počítať nedá. Preto si myslím, že nie je úplne zbytočné zamyslieť sa nad reakciami vyššie spomínaných pánov.

Liberálny tábor, do ktorého by sme mohli jednoznačne zaradiť Kisku a Trubana, by v otázke prijatia migrantov pravdepodobne akceptoval všetky požiadavky zo strany Európskej únie, vrátane povinných kvôt. Sami „politici“ sa verejne vyjadrili, že Slovensko by v rámci „solidarity“ malo prijať niekoľko tisíc migrantov. Vraj by sme to ani nepocítili. Bez akýchkoľvek námietok by prijali názory a vôlu niekoho iného, niekoho, kto by im to prosto nadiktoval. A rozhodne by to nebola jednorázová záležitosť. Dôsledky takejto politiky nechám na uváženie každého čitateľa, ale veľa dobrého by to bežným Slovákom asi neprinieslo.

Konzervatívny tábor, do ktorého by sme zaradili Danka a Harabina, by v otázke prijatia migrantov postupoval pravdepodobne tak, že by povinné kvôty odmietol. Rovnako by som predpokladal, že vyjadrenia smerom k slovenskému publiku by boli silno protieurópske a protisystémové. Svoj postoj by však asi nezmenili ani pod tlakom zo strany EU. Otázka ale je, či by mali dostatok politických skúseností a schopností na to, aby tieto názory dokázali demonštrovať dostatočne dôrazne a zrozumiteľne pomenovať „naše“ výhrady.

Vymedziť Borisa Kollára nie je celkom jednoduché, pretože v „hodnotových otázkach“ sa raz prikláňa na jednu, inokedy na druhú stranu. Pravdepodobne nikto z nás si ho nevie predstaviť na poste premiéra, preto nebudem polemizovať nad tým, ako by vyzerala jeho politika. Sám seba považuje za alternatívu, ale to je skôr nereálne. Odporučil by som mu venovať sa iným záujmom, napr. svojej člensky bohato zastúpenej rodine.

Na záver by som chcel zhrnúť najdôležitejšie myšlienky. Smer-SD a jeho predseda Robert Fico urobil niekoľko chýb, kvôli ktorým musel odstúpiť. Je však isté, že počas svojej vlády musel urobiť aj niekoľko rozhodnutí, ktoré svojou váhou a dôležitosťou ovplyvnili a budú ovplyvňovať Slovensko na dlhú dobu dopredu. Jedným z takýchto rozhodnutí bol aj principiálny postoj v otázke prijatia migrantov. Nech si liberáli hovoria, čo chcú, Fico sa rozhodol správne, a za to, že mal názor a vedel si za ním stáť aj proti silným štátom EU, mu Slováci ešte jedného dňa poďakujú.

 

 

 

 

 

Pellegrini a jeho titul najzbytočnejšieho predsedu vlády

04.02.2020

V marci 2018 bol Robert Fico vo funkcii premiéra nahradený Petrom Pellegrinim. Málokto asi očakával, že vláda vedená Pellegrinim vydrží vládnuť do konca funkčného obdobia, ktoré malo skončiť viac »

Úbohý Andrej Danko, ktorému zostal už len Robert Fico

29.01.2020

Liberálne média 28.1.2020 zverejnili súkromný telefonát medzi predsedom parlamentu Andrejom Dankom a ženou, ktorá je dnes obžalovaná z vraždy novinára a jeho priateľky. Počas rozhovoru, ktorý viac »

Pracujúci človek a sociálna spravodlivosť ohrozená neoliberámi!

27.01.2020

Myšlienky neoliberalizmu vo svojej zjednodušenej forme hovoria o tom, že štát funguje vždy zle, trh alebo súkromný sektor funguje vždy dobre, a vrcholom spoločenského vývoja je neobmedzená viac »

panelak torzo vybuch Presov 01

Pre obyvateľov Mukačevskej ulice vyzbierali vyše 5,1 milióna eur

20.02.2020 17:37

Už počas trvania zbierky mesto začalo vyplácať jednorazové príspevky na preklenutie zložitej životnej situácie.

NR SR: Pietna spomienka na Kuciak a Kušnírová klus

Opoziční poslanci si v parlamente pripomenuli pamiatku Kuciaka a jeho snúbenice

20.02.2020 17:34

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači.

stíhačky, eurofighter

Francúzsko a Nemecko budú pracovať na novej generácii stíhačiek

20.02.2020 17:17

Očakávané celkové náklady na vytvorenie prototypu by mali predstavovať približne štyri miliardy eur.

počasie cibula

Na Slovensko sa valí studený front. Prinesie sneženie a silný vietor

20.02.2020 17:00

Či vydrží chladnejšie počasie aj cez víkend a kde všade nasneží sa dozviete vo videu.

Peter Kuffa

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 19099x
Priemerná čítanosť článkov: 3820x

Autor blogu

Kategórie